Każdy kto prowadzi biznes –nieważne duży czy mały chce by jego firma była widoczna w wyszukiwarce Google. I słusznie, bo Google to właśnie to miejsce gdzie potencjalni klienci szukają Ciebie i Twojej firmy. Do wyboru masz dwie opcje – SEO i Google Ads.

Seo czyli pozycjonowanie „naturalne”. Wszystkie działania mające na celu zwiększenie pozycji strony w wynikach organicznych. Do działań Seo zaliczyć możemy optymalizację strony www, seo copywriting, budowanie zaplecza, marketing szpetany itp.

Google Ads to płatne reklamy w wyszukiwarce Google. Jedna i druga opcja daje wiele możliwości, ale jedna i druga różni się od siebie. Co wybrać  – Seo czy Google Ads, a może jedno i drugie?

Wybierając pozycjonowanie naturalne musisz przygotować się na długi czas oczekiwania na efekty, które mogą nie nadejść. Niestety, Google co chwila zmienia algorytmy wyszukiwarki, przez co to co jeszcze jakiś czas temu działało nagle przestaje się sprawdzać. Poza tym wymaga to naprawdę sporo pracy – np., samo przygotowywanie artykułów, które polubi nie tylko wyszukiwarka, ale i użytkownicy.

Z google ads sprawa jest prostsza. Uruchamiasz kampanię, zasilasz budżet i od razu jesteś widoczny w Google. Nie musisz czekać, efekt jest od razu, co jest dużym plusem. Zatrzymać kampanię też możesz w dowolnym momencie – załóżmy że oferujesz noclegi nad morzem – i masz już pełne obłożenie. Wyłączasz kampanię i sprawa załatwiona – natomiast z Seo tak się nie da – nadal jesteś wysoko w wyszukiwarce i musisz odbierać telefony od zainteresowanych klientów, tłumacząc, że nie masz już miejsc.

Ale to wcale nie znaczy, że seo jest złe, a Google Ads jest super. Najlepszą opcją jest inwestowanie w oba te obszary, choć w ostatnim czasie większość przedsiębiorców całkowicie przeszła na system płatnych reklam w Google. Bo to opcja wygodniejsza z większa gwarancją efektów. Co będzie lepsze dla Ciebie? Musisz zdecydować sam, a jeśli nie potrafisz zwróć się o pomoc do profesjonalnej agencji, która na podstawie specyfiki twojej branży oceni które narzędzia będą najlepsze dla twojego biznesu.